CERRAHİ ALET BULUŞU'NA PATENT VE LİSANS HAKKI

 

 

CERRAHİ ALET BULUŞU'NA PATENT VE LİSANS HAKKI

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi, Laporaskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere buluşu yapılan, tasarımı tamamlanarak basit prototipi geliştirilen ve Türk Patent Enstitüsü tarafından patent ve lisans hakkı alınan 2 adet cerrahi aletin üretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla lisans haklarını Alman üretici firmaya devretti.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu önemli 2 buluş Alman firma tarafından üretilecek ve dünya pazarına sunulacağına dikkat çekerek üretimi gerçekleştirildikten sonra laporaskopik ameliyatlarda kullanılmaya başlanılacağı bilgisini verdi. Gerek genel cerrahi gerekse diğer cerrahi operasyonlarda zorlanılan uygulamaların kolaylaştırılması adına bazı tasarımlar yaparak cerrahi aletler tasarladığını ifade eden Börekçi, cerrahların ameliyatlardaki karşılaştığı problemlerin modifiye cerrahi aletlerin ortaya konmasına kendisine temel kaynak olduğunu ifade etti. Türkiye'de bir cerrahi alet geliştirmenin oldukça zor bir uğraş olduğunu, bir aletin patentini ve lisans hakkını almanın zaman alıcı bir süreci gerektirdiğini belirterek, “cerrahi alet buluşları ile ilgili bazı yerli firmalar ile üretim konusunda girişimlerimiz oldu. Ardından TÜBİTAK 1512 girişimcilik destek programına da başvuruldu. Ama gerekli desteği alamadık. Sadece tıp sektöründe değil tüm mesleklerde bu tür tasarımlara ve patent enstitülerine başvurulup bu tasarımların olgunlaştırılmasına ülke olarak çok ihtiyacımız var” dedi. Söz konusu cerrahi aletler ile ilgili 15 tasarımının olduğunu bunlardan 6 tanesine ise Türk Patent Enstitüsü’nden belge aldığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Börekçi’nin Türk Patent Enstitüsüne toplamda 10 başvurusu bulunmaktadır. Bunlardan 9 tanesi aşağıdaki tabloda verildiği gibi yayınlanmıştır. Ayrıca toplam 7 adet faydalı model belgesi almıştır.

                                                                                           

Başvuru No

Buluş Başlığı

 

1

2012/15430

Laparoskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirilen disektör-hook entegre aparatı.

2

2012/09705

Laparoskopik ameliyatlarda kullanılan cihazlar için geliştirilen el tutamağı.

3

2011/10650

Batın operasyonları için geliştirilen, kullanımı kolay, injuriyi minimize eden membranlı ve silikonlu bir ekartasyon sistemi.

4

2012/01535

Laparoskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirilen dikiş ve düğüm yardımcı aparatı.

5

2013/02984

Trokar giriş delıgı suturasyonuna yardımcı aparat.

6

2013/04726

Laparoskopik ameliyatlarda kamera kullanımı ve görüntü aktarımında alternatif çözümler.

7

2012/01536

Laparoskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirilen hemostatik aparat.

8

2013/03884

Laparoskopik ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirilen dikiş ve düğüm yardımcı aparatında yenilik.

9

2011/09249

Laparaskopik ameliyatlarda kullanılan "koterize edici kanca"da (Hook) yenilikler.