MULTİFONKSİYONEL SUCUK VE KÖFTE

 

 

Bilimsel ve teknolojik alanlarda gerçekleştirmiş olduğu araştırma faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürüten Üniversitemiz, “Multifonksiyonel Sucuk ve Köfte” isimli yeni bir proje ile yine gündemde.

Üniversitemiz Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu bünyesinde yürütülen KOSGEB (AR-GE İnovasyon Projesi) tarafınca desteklenen projede patent başvurusu yapıldı.

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim görevlisi ve aynı zamanda proje yürütücüsü olan Öğretim Görevlisi Cemhan Doğan proje kapsamında Dünya’da ikinci sırada ticari üretimi yapılan ve ülkemizde kayın mantarı, kavak mantarı ve istiridye mantarı olarak da bilinen Pleurotus Ostreatus, Geleneksel Fermente Sucuk ve Endüstriyel Tip İnegöl Köfte ürünlerinde hammadde olarak kullanılabileceğini söyledi.

İstiridye mantarının içinde bulunan ve yüksek cirolu ilaç firmalarının kolesterol düşürücü ilaçlarının hammaddesi olarak kullanılan lovostatin adlı madde ile daha bitkisel, daha sağlıklı, daha lezzetli:  multifonksiyonel sucuk ve köfte üretilebileceği bilgisini veren Proje Yürütücüsü Öğretim Görevlisi Cemhan Doğan, bu proje ile vejeteryan tüketim, ürüne güvensizlik ve ekonomik nedenler ile sucuk ve köfte tüketemeyen insanlar için yeni bir alternatif oluşturulduğunun altını çizdi.

Doğan, proje kapsamında tüketim potansiyelinin yüksek olduğu sucuk köfte gibi hayvansal kaynaklı gıdaların yüksek oranda yağ içermesi sonucu ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi ve bu tür hayvansal ürünlerin üretiminde gerçekleştirilen hileleri ortadan kaldırmak amaçlı olduğunu belirtti.

203 bin liralık destek alan projenin patent işlemlerinin başlatıldığını belirten proje yürütücüsü Öğretim Görevlisi Cemhan Doğan, “bu projenin oluşmasında kendisini yalnız bırakmayan proje yardımcı araştırmacısı ve aynı zamanda eşi Öğretim Görevlisi Nurcan Doğan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.